جلسه دوم دانش‌آموزان

درس
اطلاعات تکمیلی

در این جلسه

 

 

قبل از برگزاری جلسه، نوجوانان:

 • همه، فولدر عکسهای فعالیت سنتز را دانلود کرده باشند. یا مربی قبل از جلسه، از طریق واتساپ (یا هر کانال مجازی دیگر) عکسها را برای نوجوانان بفرستد.
 • هر نوجوان، متن تفکر پیوندی را دانلود کرده باشد.

 

فعالیت اول: بازی آنلاین (۲۰ دقیقه)

 • بازی بداهه گویی. هدف این بازی، در کنار تفریح و خنده، پرورش مهارت بداهه گویی و سنتز است. در این بازی باید یک سری اسلاید از موضوعات بی ربط و به صورت رندوم آماده کنید ولی به بچه ها نشان ندهید. البته میتوانید از اسلایدهای آماده شده و تهیه شده پیوست نیز استفاده کنید. اکنون هر مجموعه اسلاید را به هر نوجوان نشان دهید (با اشتراک گذاشتن صفحه خود).
 • هر نوجوان باید همانند یک متخصص و کارشناس، ۲۰ ثانیه روی اسلاید اول صحبت کند. حتی ممکن است نوجوان بگونه­ای در مورد اسلاید صحبت کند که گویی در حال روایت تجربۀ واقعی خود است. سپس مربی اسلاید را عوض میکند. نوجوان میبایست مانند یک کارشناس حرفه­ای بین دو اسلاید ارتباط ایجاد کند و بحث خود را ادامه دهد. پس از پایان یافتن اسلایدهای نوجوان اول، اکنون نوبت نوجوان دوم است.

 

 

فعالیت دوم: گزارش تمرین جلسه قبل (۱۰ دقیقه)

 • یک ارائۀ کوتاه از تمرین جلسه قبل (شنیدن همدلانه) (هر فرد ۱ تا ۲ دقیقه)

 

فعالیت سوم: بازی سنتز عکس (۳۰ دقیقه)

 1. هر یک از اعضای گروه، یکی از عکسهای فولدر فعالیت سنتز را به دلخواه انتخاب کند و از طریق واتساپ برای مربی بفرستد.
 2. سپس مربی عکسها را بر روی بورد OneNote قرار داده و اسکرین خود را به اشتراک میگذارد تا همه ببینند.
 3. سپس گروه ۱۵ دقیقه فرصت دارد تا بین عکسها یک داستان جذاب، هیجان­انگیز، و تاثیرگذار (برای مربی) خلق کند. گروه میتواند بسته به داستان خود، به مربی بگوید که ترتیب عکسها را بر روی بورد عوض کند.
 4. سپس یکی از اعضای گروه این داستان را به صورت هیجان انگیز برای مربی خود روایت کند.
 5. مربی میتواند از اسکرین خود عکس گرفته و به عنوان یادگاری برای بچه­ها بفرستد.

 

فعالیت چهارم: مطالعۀ گروهی متن تفکر پیوندی (۱۵ دقیقه)

 1. یکی از بچه­ها که صدای بهتر و اینترنت قوی­تری دارد، بگونه­ای داستانی و هیجان انگیز، متن تفکر پیوندی را برای همه بخواند (همچنین مربی میتواند متن را روی لپتاپ خود باز کرده و سپس اسکرین خود را به اشتراک گذارد).
 2. اکنون تفکر گروهی: «متن چه می­خواست بگوید؟ ارتباط این متن با تمرین قبل چه بود؟».

 

تمرین هفتۀ بعد

 1. هر نوجوان، بین ۸ جفت از چیزهایی که در محیط پیرامون خود میبیند (حتی در فیلم یا فضای مجازی)، به­نوعی ارتباط ایجاد نماید. برای مثال، او ممکن است میان یک صندلی راحتی و یک کشتی (که در حال مشاهده در فیلم است) به این صورت ارتباط ایجاد کند: یک فرد بر روی یک صندلی راحتی در عرصۀ یک کشتی تفریحی نشسته است. به عنوان مثال دیگر، او ممکن است میان یک عابر بانک و یک یخچال اینگونه ارتباط ایجاد کند: یک یخچال در یک شرکت که با عابربانک افراد باز شده و بسته به کالاهایی که برداشته میشود از حقوق آنها کسر میکند.

 

Scroll to Top
به بالای صفحه بردن